جستجو

موارد استفاده

کانتر های مسکونی ,سینک ظرفشویی , رستوران  ,بانک ها ,آزمایشگاها و...

کورین

سنگ مصنوعی کورین، صفحات یکپارچه و بدون درز می باشد که به دلیل طرح زیبا و تنوع رنگ و ویژگی های منحصر به فرد دارد

کوارتز 

 یا دُرّ کوهی سنگی است بسیار سخت که سختی آن 0.7 و سختی الماس که سخت‌ترین سنگها است 1 می‌باشد

تاریخچه سنگ مصنوعی

تکنولوژی تولید سنگ مصنوعی از سال ۱۹۶۰ در ایتالیا پدید آمد و در همان دهه اولین کارخانه تولید سنگ مصنوعی در این کشور شروع به فعالیت کرد. ایده پدید آمدن سنگ مصنوعی از آنجا شکل گرفت که طراحان و آرشیتکت ها به منظور هر چه زیباتر کردن و چشم نوازتر کردن فضاها اعم از فضاهای درونی و بیرونی ساختمان ها و کف پوش ها و محوطه سازی های بیرونی نیاز به سنگهایی با فاکتورهای مورد نظر خویش را احساس می نمودند بعلاوه پیشرفت صنعت ساختمان و سلیقه های مختلف این نیاز را بیان می کرد که سنگ هایی با طرح های مختلف و فاکتورهای فیزیکی ومکانیکی کیفیت بالا و قیمت مناسب باید در دست رس باشد. بدین ترتیب با رشد جمیعت جهان و متفاوت شدن سلیقه ها سنگ های طبیعی پاسخگوی این نیاز انسانی و سلیقه ای نبودند. لذا ترکیبات مواد برای ساخت سیمای جدید با زیبایی خاص و نمای یکدست و بدون تغییر در رنگ و طرح به کار گرفته شد. گر چه مواد اولیه تولید سنگهای مصنوعی از اجزاء سنگهای طبیعی تهیه می شود ولی امکان تعیین رنگ و طرح مورد نظر با افزودن رنگدانه ها و به کار بردن جنس های مختلف در سنگهای مصنوعی وجود دارد. امکان به کارگیری اجزاء مختلف از جمله قطعات فلزی، دانه های فسیلی، قطعات سنگهای قیمتی در ساختار سنگ مصنوعی سبب هر چه زیباتر شدن و منحصر به فرد شدن طرح ها ومدل های سنگ مصنوعی می باشد. همچنین سطوح مختلفی برای سنگ های مصنوعی می توان ایجاد نمود.

 

سنگ مصنوعی چیست؟

سنگ هاي مصنوعی از ترکیب مجدد سنگ هاي طبیعی با مواد افزاینده دیگر به دست می آیند که به آنها وزن کمتري داده و در نتیجه نصب آنها سریع تر می شود. براي آنکه بدانیم سنگ هاي مصنوعی از چه چیز ساخته شده اند به اختصار می توان گفت که این سنگ ها از ترکیب سیمان، رس ها، آگرگات هاي سنگ هاي ضایعاتی و خاك هاي سبک وزن ساخته می شوند.

مواد به کار رفته در این سنگ ها تماما کیفیتی مبتنی بر ملاحظات محیطی و انسانی دارند.

رنگ دانه هاي اکسید آهن رنگ مورد نظر را به این سنگ ها می دهد. ترکیبی که از این راه به دست می آید در قالب هایی ریخته می شود که داراي نقش و نگارهاي سنگ هاي طبیعی هستند و به این سنگ ها سیمایی کاملا طبیعی می دهد.

از نظر قیمت، سنگ هاي مصنوعی به مراتب قیمتی کمتر از سنگ هاي طبیعی دارند، چرا که کارهاي دشواري که روي سنگ طبیعی براي رساندن آن به بازار و قابل استفاده کردن آن انجام می شود در مورد سنگ هاي مصنوعی غیرضروري می نماید و داراي وزنی کمتر و ضخامتی کوچکتر هستند که به ما این اجازه را می دهد که سه برابر سنگ هاي طبیعی بتوانیم آنها را به کار گیریم.

علاوه بر این ها مقاومت ساختاري آنها در فنداسیون هاي خاص توانایی تحمل بارهاي زیاد را به آنها می دهد.

سنگ مصنوعی چه ویژگی هایی دارد؟

سنگ هاي مصنوعی در واحد مترمربعی براي قطعات تخت به فروش می رسند و بسته بندي آنها در جعبه هاي چوبی دستی انجام می شود. وزن سنگ هاي مصنوعی بسته به مدل آنها مختلف است و در رنج 15 کیلوگرم بر مترمربع در قطعات کوچک تا 37 کیلوگرم بر مترمربع در مدل هاي بزرگ قرارمی گیرد.

رنگ سنگ هاي مصنوعی در گذر زمان از بین نمی رود چرا که رنگ این سنگ ها بخشی از ساختار سنگ شده و در زمانی که سنگ در حال قالب گیري بوده، ثابت شده است.

تجربیات کاري نشان داده است که تغییر قابل مشاهده اي در رنگ این سنگ ها حتی پس از گذر زمان هاي طولانی و تحت شرایط آب و هوایی مختلف مثل تغییرات فصلی و بدي آب و هوا ایجاد نشده است.

به منظور ایجاد تکرار در شکل هاي سنگ مصنوعی، هر مدل به تنهایی با استفاده از صدها مدل متفاوت ساخته شده است.

به علاوه به منظور تقویت تفاوت ها ( که هیچ قطعه اي شبیه قطعه دیگر درنیاید ) توجه ویژه اي به رنگ آمیزي شده است.

سایه ها و ضدسایه ها به طور خاصی ترکیب شده اند که بر این اساس پس از کاربري سنگ مصنوعی تفاوتی با سنگ طبیعی که از آن ساخته شده نخواهد داشت، چون سنگ مصنوعی یک محصول سیمانی است، داراي عمر مفیدي است که دیگر محصولات ساخته شده از سیمان هم دارند و براي کارهاي خارجی ساختمان مناسب است. معمولا سازنده ها این عمر مفید را تامین می کنند.

سنگ هاي مصنوعی به علت داشتن قابلیت تحمل گرمایی می توانند در ساخت فضاي خارجی شومینه ها نیز مورد استفاده قرار گیرند. از آنجایی که مواد سازنده این سنگ ها داراي درصدي رس است، آنها را در مواجهه با گرما مناسب ساخته است. به طور طبیعی این سنگ ها باید با ملات ها یا چسب ها به کار گرفته شوند.

تعاریف سنگ مصنوعی

سنگ هاي مصنوعی یا ترکیبات سنگی داراي، چگالی بالایی هستند که تحت خلأ فابریک شده و ترکیبی ازمواد سنگی طبیعی مختلف با یکدیگر به وسیله چسب هاي ساختاري هستند. وزن ترکیبات سنگ بین 91 تا 96 درصد وزن کل سنگ را تشکیل می دهد. وزن مخصوص آگرگات ها 2700 است.

بسته به طبیعت مواد به کار رفته در سنگ در هر ترکیب، سنگ هاي مصنوعی می توانند به طریق زیر تعریف شوند:

- سنگ هاي مرمریتی: که حاوي سنگ مرمر و دیگر سنگ هاي آهکی است.

- سنگ هاي گرانیتی: که ترکیبی از کوارتز، کوارتزیت، سیلیکا، گرانیت، پروفیري و دیگر سنگ هاي سیلیکاته هستند.

دیگر مواد سنگی مانند اسلیت، دولومیت، سرپانتین و غیره نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. انتخاب مواد سنگی بستگی به سیماي نهایی محصول تولید شده دارد.

تکنولوژي سنگ مصنوعی

سیستم تولید سنگ مصنوعی داراي تکنولوژي انحصاري است که فشرده سازي تحت شرایط خلأ و ایجاد فشار و لرزش است که این امکان را می دهد تا با ترکیبات خشک مواد مخلوط شده شکل گرفته و به سنگ ترکیبی با کیفیت بسیار بالایی تبدیل شود.

سنگ مصنوعی می تواند مستقیما به اسلب هایی با ابعاد و ضخامت هاي متفاوت تبدیل شود و یا به بلوك هایی با مکعب هایی مختلف که بعدا بریده شده و به ضخامت هاي متفاوت درآید.

مشخصات عمده در پروسه تولید سنگ مصنوعی عبارتند از:

 امکان استفاده از مقدار صحیح ترکیبات در مخلوط براي فشرده سازي.

 عدم وجود هوا در ترکیبات فشرده شده در خلال فاز فشرده سازي.

 عملیات ترکیبی فشرده سازي و ویبره مواد تحت شرایط خلأ.

انواع سنگ مصنوعی

سنگ های مصنوعی دارای اقسام مختلفی می باشند ، می توان به کورین و کوارتز که در صنعت کابینت سازی مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کرد.

 

منبع: بانک اطلاعات سنگ ایران