جستجو

موارد استفاده

کانتر های مسکونی ,سینک ظرفشویی , رستوران  ,بانک ها ,آزمایشگاها و...

کورین

سنگ مصنوعی کورین، صفحات یکپارچه و بدون درز می باشد که به دلیل طرح زیبا و تنوع رنگ و ویژگی های منحصر به فرد دارد

تاریخچه کورین

 دوپونت(Dupont) یک کارخانه­ی شیمیایی آمریکایی است که در سال 1802 تاسیس شد. ای کارخانه ، بعد از کارخانه باسف(Basf)  دومین کارخانه ی بزرگ شیمی در دنیا محسوب می­شود.کورین پلیمری است که توسط این کارخانه در دهه ی 1960 اختراع شد. در آغاز فرمول آن محرمانه بود و بعد ها در دهه 1970 به صورت عمومی مورد استفاده قرار گرفت. نام تجاری این ماده جامد در انحصار کارخانه ی دوپونت است و از دیگر پلیمر های موفق این شرکت می توان به کولار، تفلون، نایلون نام برد. بدین ترتیب با رشد جمیعت جهان و فراگیر شدن این صنعت شرکت های آونیت(Avonit) ، سامسونگ ، الجی و... به تولید این سنگ مصنوعی پرداختن . ترکیبات مواد برای ساخت سیمای جدید با زیبایی خاص و نمای یکدست و بدون تغییر در رنگ و طرح به کار گرفته شد که با نام سنگ سخت (Solid Surfaces) می‌شناسند که ماده اصلی این صفحات اکریلیک می باشد.
 

طراحی کورین - ساخت کورین - کورین - سمپل

 

کورین چیست

کورین  یا سطح سخت  نام معمولی است که به نوع خاصی از سنگ مصنوعی شهرت دارد و بیشــتر روی سطح از آن اســتفاده می شود. مواد  اصلی و تشکیل دهنده ی آن اکریلیک پلیمر ، آلومینیوم تری هیدرات  (دارای سه تا مولکول آب) ، رنگ دانه های افزودنی و سنگ معدن بوکسیت است. کاربرد اصلی کورین، استفاده در سطوح است اما کاربرد هایی دیگری نیز  برای این متریال تعریف شده است. کورین به عنوان ترموستینگ پلاستیک(گرما سخت) شناخته شده است اما می توان در دمای 149 درجه سانتیگراد به عنوان ترمو فرمد نیز ظاهر شود . در این حالت کورین را نسبت به میزان ضخامتی که دارد های  می توان تا شــعاع   25 میلی متر خم کرد و فرم منحصر به فردی را به وجود آورد. این خاصیت از ویژگــی های متمایز کورین  130 رنگ با بافت های متنوع نیز  محسوب  می شود. این ماده بیش از 30 سال است که به عنوان ماده جایگزین به جای سنگ و چوب در کشورهای پیشرفته صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. سطح کورین همچنین از رشد و نمو قارچ، باکتری و کپک جلوگیری می کند به همین دلیل به عنوان کانتر در آشپزخانه(ساخت اتاقک دوش ، سینک ظرفشویی  ، روشویی،  قاب آئینه و ...)، آزمایشگاه ها، مراکز درمانی، صنايع غذايي، امور بهداشتي و .... استفاده می شود. کورین را با مواد ضد عفونی کننده های معمولی آب و صابون می توان به راحتی پاک کرد، احتیاج به درزگیری سالیانه ندارد و اگر زمانی ورقه های کورین دچار آسیب دیدگی یا شکسته شود،  می توان آن را دوباره ترمیم کرد و به روز اول درآورد. کورین در کل ماده ی بسیار مقاومی است و در حدود 20 الی 25 سال عمر می کند به همین خاطر می توان از آن­ها در اماکن تجاری که در معرض استهلاک ناشی از استفاده عمومی هستند استفاده نمود.

 کورین - سینک - ساخت کورین - طراحی - نصب  - اجرا موارتز


 ویژگی های کورین

 غیر متخلخل ، مقاوم در  برابر لکه، ضد جرم، تحمل وزن 500 کیلوگرم بر مترمربع، بدون درز، تعمیرپذیری ، تجدیدپذیری ، غیر قابل اشتعال،  مقاومت در برابر حرارت، ، دوام بالا، آنتی باکتریال ، ضد جرم گرفتگی ناشی از مواد آرایشی، مقاوم در برابر اکثر اسیدهای آزمایشگاهی  و  شستشوی آسان و راحت می باشد این ویژگی ها باعث شده تا امروزه به صورت فراگیر مورد استفاده قرار بگیرد .صفحات سطوح يكپارچه در ضخامت‌هاي 6 ،7،12،19 ميليمتري و در سايزهاي ۳۶۸mm×۷۶۰mm و همچنين ۲۵۸mm×۷۶۰mm موجود مي‌باشند.

سمپل- sample نصب کورین اجرا - کورین - کوارتز -دیوار کوب


رنگ‌بندی صفحات کورین:


محصولات استارون با تنوع 130 رنگ به هشت گروه تقسيم می‌شوند که عبارتنداز:

1.      :Tempest در این گروه دانه های درشت و شکسته شده ی تیز بکار رفته که با توجه به شفافیت بسیار زیاد دانه ها ، عمق  صفحات قابل رویت میباشد.

2.      Quarry: داراي ذرات موزاييكي بزرگتر مي‌باشد كه شباهت زیادی به گرانيت دارد.

3.      Metallic: رنگ‌هاي شفاف با قطعات كريستالي كه در سايزهاي مختلف قابل دسترسي هستند.

4.      Solid: رنگهای روشن این گروه برای سطوح کانتر ایده آل می باشند که امروزه کاربرد بسیا ر زیادی در این زمینه دارند.

5.      Sanded : در این گروه با به کار گیری ذرات ریزی همانند شن دامنه ی وسیعی از رنگها ایجاد شده که در زمینه های مختلف قابل استفاده می باشد.

6.      Aspen: در این گروه دانه های ریز و متوسط باهم ترکیب شده و یک محصول شبیه کوارتز در یک زمینه ی مات را تشکیل می دهند.

7.      Pebble: این گروه ترکیبی از دانه های ریز ، متوسط و درشت هستند که محصول نهایی باز هم به نوعی طرح گرانیتی شبیه است .

8.      supreme: آخرين گروه رنگ بندي استارون كه داراي گزينه‌هاي شفاف و مات مي‌باشد.

این تقسیم بندی براساس اندازه و فشردگي ذرات‌رنگي بكار گرفته شده در صفحات صورت می‌گیرد.

سمپل- sample نصب کورین اجرا- طراحی کورین- سمپلمزایای استفاده از کورین :


1.      تولید یکپارچه و بدون درز که یک محصول کاملاً  بهداشتی وسالم را به وجود می آورد.

2.      مقاوم در برابر ضربه و فشار شدید

3.      مقاوم در برابر محیط های اسیدی و قلیایی

4.      مقاوم دربرابر حرارت و دمای 100 درجه سانتیگراد

5.      قابلیت ترمیم و تعمیر دائمی

6.       قابلیت طراحی و استفاده در هر قسمت و طرحی به صورت یکپارچه

7.      قابلیت طراحی لبه های مختلف (ابزار پذیری)

8.      سازگار با محیط  

9.      دارای طول عمر زیاد

10.  قابلیت بریده شدن، سوراخ کردن و خم کردن

11.  مقاوم در برابر اسیدها و مواد شیمیایی

12.  پولیش پذیری و قابلیت پرداخت بسیار عالی

13.  به دلیل عدم تخلخل و نفوذ ناپذیری به راحتی تمیز می شود و لکه به درون آن نفوذ نمی کند.

14.  کانترپذیری و سهولت در نگهداری و نظافت 

                          
معایب استفاده از کورین:


1.      این  متریال خش بر می دارد ولی قابل ترمیم می باشد.